Pojawiła się szansa na krótszą karę dla Marii!

Od słynnej już konferencji prasowej Marii z dnia 7 marca tego roku, kiedy to Rosjanka ogłosiła, iż podczas wielkoszlemowego Australian Open nie przeszła testu antydopingowego, minął już ponad miesiąc.

Dla wszystkich fanów Marii czas ten był trudnym okresem, w którym nie tylko musieli zmagać się z faktem, że ich idolka została niesłusznie oskarżona o stosowanie dopingu, (według większości wybitnych, światowych lekarzy Meldonium, które zażywała Maria nie ma nic wspólnego z dopingiem), z falą hejtu jaka się na nią niesłusznie posypała, ale również z faktem, iż być może już nigdy nie zobaczą jej na korcie. Sharapovej groził wyrok nawet 4 lat w zawieszeniu od profesjonalnej gry w tenisa.

Każdy fan Marii oraz osoba, która potrafi obiektywnie spojrzeć na sprawę wiedziała, iż Rosjanka nigdy w życiu nie wzięłaby żadnej substancji, aby pomóc sobie w grze. Maria na wszystko co osiągnęła zapracowała sama swoją niebywale ciężką, wytrwałą pracą.

Wczoraj, 13 kwietnia, dla fanów Marii jak i oczywiście samej tenisistki pojawiło się przysłowiowe światełko w tunelu.

Światowa komisja antydopingowa, WADA, wydała oświadczenie w którym przyznaje się do faktu, iż nie przeprowadziła wszystkich potrzebnych badań na temat leku Meldonium. Komisja nie sprawdziła między innymi tego ile czasu potrzeba na to, aby organizm pozbył się ze swojego obiegu lekarstwa.

Jest to absolutny skandal, ponieważ komisja zniszczyła dobre imię wielu świetnych sportowców nie mając żadnych konkretnych dowodów na to, iż Meldonium jest substancją, która może być zaliczana do tzw. sterydów.

WADA przyznała również, że jedynym powodem dla którego postanowili zakazać Meldonium był fakt, iż zażywało go wielu sportowców. Tym samym komisja antydopingowa przyznała się do sporych błędów i podważyła swoją wiarygodność.

Adwokat Marii, John Haggerty natychmiast po ogłoszeniu przez WADĘ nowego stanowiska w sprawie leku Meldonium wydał oficjalne oświadczenie:

image

“Fakt, iż WADA wydała teraz oświadczenie, w którym przyznaje się do tylu zaniedbań, świadczy o tym jak ta organizacja podeszła do całej sprawy dotyczącej Meldonium już w 2015 roku. Biorąc pod uwagę fakt, iż spora liczba sportowców nie przeszła testu antydopingowego na substancje, która była legalna, to oczywiste, iż WADA nie podeszła do sprawy profesjonalnie rok temu, a co najgorsze nie wyciąga wniosków ze swoich pomyłek i dalej niszczy karierę sportowców.
W dalszym ciągu pojawia się mnóstwo ważnych pytań na temat Meldonium, na które WADA nie potrafi odpowiedzieć. Organizacja ta nie tylko nie dopilnowała wszystkich formalności związanych z badaniami, ale również nie dopilnowała poprawnego powiadamiania sportowców o zmianach, które zaszły w liście leków zakazanych.
WADA zniszczyła karierę setkom sportowców nie przeprowadzając właściwych badań i nie informując ich o zachodzących zmianach.”

WADA w dniu wczorajszym wydała również oświadczenie w sprawie nowego podejścia do karania sportowców przyłapanych na zażywaniu Meldonium.

Jeśli przyłapany na zażywaniu Meldonium sportowiec przyzna się, iż robił to celowo, aby poprawić swoje rezultaty lub znajdą się na to dowody, wówczas będzie podlegał karze.

Jeśli zawartość Meldonium w pobranej próbce moczu pobranego do dnia 1 marca będzie wynosiła mniej niż 1 mikrogram zawodnik może uniknąć kary.

Jeśli w pobranej próbce moczu pobranej do 1 marca znalazło się od 1 do 15 mikrogramów, zawodnik w dalszym ciągu będzie musiał odbyć przesłuchanie i będzie ukarany.

Sharapova nie wiedząc, iż lek jest zakazany najprawdopodobniej zażyła go podczas Australian Open w styczniu. Tym samym w jej próbce moczu ilość Meldonium na pewno przekroczyła 1 mikrogram. Tym samym Maria będzie przesłuchiwana i nie uniknie całkowicie kary. Ważny jest jednak fakt, iż WADA zaczyna sama mieszać się w swoich zeznaniach i adwokaci Marii z pewnością wykorzystają ten fakt przy jej obronie. WADA sama przyznała się do faktu, że zakazała lek o którym nie miała pojęcia. Ich jedyną motywacją do zakazania Meldonium był fakt, iż zażywało go wielu Rosjan.  Przy tak korzystnych i silnych argumentach, ban Marii może zostać skrócony. Przypominam, iż Marii groziło nawet 4 lata zawieszenia. Realistyczną karą wydawał się jednak 1 rok. Przy obecnych pozytywnych informacjach kara Marii może wynieść tylko pół roku. Ban Marii będzie też najprawdopodobniej liczony od 26 stycznia 2016 roku!

2 thoughts on “Pojawiła się szansa na krótszą karę dla Marii!

  1. Czy jest już pewne, że dawka meldonium u Marii przekroczyła normę? Ona na tej konferencji mówiła, że bierze lek od 10 lat, co jakiś czas. Czy jest pewność, że zażyła go w 2016? Bo z tego, co się orientuje to ona niczego takiego nie powiedziała. I zastanawia mnie czy jest przesądzone to, że zażyła go w 2016 i że dawka przekroczyła ilość dopuszczalną.

    1. Prawnik Marii 8 marca, dzień po konferencji przyznał w oświadczeniu, że Maria zażyła Meldonium podczas Australian Open :/ tym samym, jeśli wierzyć temu, że ten lek tak długo utrzymuje się w organizmie to 26 stycznia, kiedy miała robiony test dawka na 99% przekraczała 1 mikrogram :-/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s