Reakcje sponsorów Marii na jej dwuletnie zawieszenie przez ITF

Maria Sharapova na przestrzeni lat zbudowała swoje własne imperium. Rosjanka od ponad 10 lat była uznawana przez magazyn Forbes za najbogatszą i najlepiej opłacaną sportsmenkę świata. Roczne dochody Sharapovej z samych kontraktów reklamowych wynosiły prawie 30 mln dolarów!

Sponsorzy oraz firmy, z którymi Maria podpisywała swoje kontrakty od zawsze były częścią jej życia i publicznego wizerunku. Nic więc dziwnego, że po aferze dopingowej i decyzji o zawieszeniu Marii jako tenisistki na dwa lata, marki, z którymi współpracowała/współpracuje Rosjanka, zabrały głos.

Firma produkująca odzież sportową: Nike,  która po konferencji prasowej na której Maria przyznała, iż nie przeszła testu antydopingowego podczas tegorocznego Australian Open, jako pierwsza zawiesiła swój kontrakt z Marią, w środę 8 czerwca, po ogłoszeniu decyzji ITF o zawieszeniu Sharapovej na dwa lata, nieoczekiwanie zmieniła zdanie. Nike ogłosił, iż czeka na powrót Marii na światowe korty i wznawia ich wspólny kontrakt. Oto oficjalne oświadczenie firmy Nike:

Ckc5EBEWUAEcolf

Firma produkująca sportowe wyposażenie: HEAD, od początku całej sytuacji wspierała Marię. Maria gra rakietami tej firmy od 2011 roku. Sharapova ma również w firmie HEAD swoją własną kolekcję sportowych toreb. Prezes firmy HEAD jest przekonany o niewinności Marii, i o całą tę sytuację obwinia WADĘ, za niedopatrzenia w poprawnym informowaniu sportowców o liście leków zakazanych oraz o niedokładne i nierzetelne badania na temat leku Meldonium. Oto oficjalne stanowisko firmy HEAD:

https://pbs.twimg.com/media/Ckde3sJW0AEzngH.jpg

Od Marii nie odwróciła się także luksusowa firma wody mineralnej Evian, której Maria jest ambasadorką od 2010 roku. Oficjalne stanowisko firmy Evian:

CkgNyWiVEAEK8h1

Przy Marii pozostała również firma Supergoop zajmująca się produkcją kosmetyków zawierających składniki chroniące skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych UV. Maria jest współwłaścicielką tej firmy od 2014 roku. Oto oficjalne stanowisko firmy Supergoop:

“While we are disappointed with the harsh length of the sanction, we appreciate the ITF’s confirmation that @MariaSharapova did not deliberately break anti-doping rules and that her intention was not to create an unfair advantage. We continue to support our partner through the appeal process and look forward to seeing Maria back on the court again soon. #istandwithmaria”

Firma Porsche, której Maria była pierwszą, światową ambasadorką od 2013 roku, na razie wstrzymuje się od ostatecznej decyzji w sprawie współpracy z Marią i oczekuje na dalszy rozwój wydarzeń. Oto oficjalne stanowisko firmy Porsche:

https://pbs.twimg.com/media/CkgpWdcUUAABGpQ.jpg

Firma luksusowych, szwajcarskich zegarków TAG Heuer postanowiła nie wznawiać kontraktu z Marią. Wspólny kontrakt Rosjanki z firmą TAG Heuer  dobiegł końca 31 grudnia 2015 roku, jednak pierwotnie planowano go przedłużyć. W związku z obecną sytuacją obie strony postanowiły zaczekać do ostatecznego rozwiązania kwestii powrotu Marii na kort.

Firma kosmetyków AVON, z którą Maria współpracowała od 2014 roku nie planuje pozostania przy Sharapovej. Maria była twarzą perfum firmy Avon o nazwie “Luck” i reklamowała je przez ponad rok. Firma AVON twierdzi, iż ich zerwanie z Sharapovą nie dotyczy skandalu związanego z dopingiem. Avon podkreśla, iż perfumy “Luck” nie są już ich priorytetowym produktem i nie potrzebują więcej ambasadorki, która pomoże je sprzedać swoim wizerunkiem.

 

 

 

 

Advertisements

7 thoughts on “Reakcje sponsorów Marii na jej dwuletnie zawieszenie przez ITF

  1. Jakie jest Twoje zdanie na temat ewentualnego powrotu Marii gdyby ta dwuletnia kara została utrzymana? Myślisz, że mogłaby już teraz ogłosić zakończenie kariery…?:(

    1. Jeśli dwuletnia kara zostanie podtrzymana to myślę, że Maria nie wróci :/ cała nadzieja w CAS. Z tego co słyszałam przesłuchanie w CAS ma się odbyć za 45 dni…

  2. https://marcinmrozblog.wordpress.com/2015/01/27/trybunal-arbitrazowy-ds-sportu-w-lozannie/comment-page-1/ . Zjeżdżając na dół mozna przeczytać o sprawie Justyny Kowalczyk, która dostała dwa lata zawieszenia, a trybunał ze skutkiem natychmiastowym kare anulował. Moim zdaniem jest to sytaucja dość podobna więc może warto mieć nadzieję,że kara zostanie chociaż skrócona. Myślę, że warto się zapoznać z tym kawałkiem o Justynie Kowalczyk i z jej sytuacją odnośnie sprawy Marii.

    1. Rzeczywiście u Justyny, prawie identyczna sytuacja jak u Marii! Kurcze, mam nadzieję, że CAS rozpatrzy uczciwie sprawę Marii i zredukuje ban. Wtedy Maria na pewno wróci, nawet jak zredukują tylko kilka miesiecy.

  3. Bardzo szkoda tych Igrzysk…Maria wiele razy podkreślała, że zdobycie złotego medalu jest jednym z jej priorytetów, a być może nigdy już nie będzie miała okazji:(

    1. Oj wielka szkoda… Szkoda też jej wizerunku i tego, że teraz każdy kojarzy ją tylko z dopingiem :-/ jeśli tak miałaby zakończyć się jej kariera to będzie to naprawdę bardzo smutny i żałosny koniec…..

  4. Dziwi mnie też ogromny ostracyzm wielu ludzi…Chyba oczywiste jest, że Djokovic, Nadal, Serena itd nie tylko jedzą owoce i warzywa. Poza tym były przypadki np. Cilica i nikt tak tego w mediach nie wałkował ;/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s